V našem življenjskem okolju so vse bolj prisotne močne kemične dišave v obliki parfumov, čistil, dišav za dom, omare, čevlje… Ker me ob umetnih vonjavah pogosto začne boleti glava, vsako leto komaj čakam, da na našem vrtu zacveti sivka, ki tako blagodejno diši in je seveda naravna. Zasledila sem prikupno idejo, kako spraviti sivko v tako obliko, da se ob sušenju ne bo drobila ter razpadala po prostoru, dišala pa vam bo celo leto. Predstavljam vam preprost postopek, s katerim si popestrite kakšno deževno popoldne in ustvarite naravno dišavo.
Za izdelavo enega “pušeljca” boste potrebovali približno pol ure.
Potreben material:
– sivka (13 svežih stebel s cvetom)
– okrasni trakci dolžine 170cm in debeline 0,5 cm do 1 cm (jaz sem uporabila kar vijolične v barvi sivke)
– leseno palčko
1. Naberite sivke z debelimi, čim daljšimi stebli in obilnimi cvetovi.
2. Izberite najljubši okrasni trakec.
3. 13 sveže nabranih sivkinih stebel s cvetovi poravnajte pri cvetovih in jih s trakcem tik pod njimi zavežite tako, da bo en repek trakca dolg 20cm, drug pa 150cm. Krajši del trakca povlecite navzgor in ga skrijte med cvetove po celi dolžini, tako da na vrhu gleda ven. Potrebovali ga boste čisto na koncu.
4. V sredino šopka med cvetove vstavite leseno paličico, ki vam bo služila kot trda opora pri pletenju, na koncu pa jo boste odstranili.
5. Šopek obrnite s cvetovi navzdol. Sledilo bo pletenje z daljšim repkom trakca (150 cm). Vsa stebla prepognite nad vozlom navzdol proti cvetovom, tako da bodo stebla vzporedna s cvetovi in jih bodo objemala. S pletenjem začnete tako, da greste prvič s trakcem pod prepognjeno steblo, drugič nad njim, tretjič spet pod steblo itd.
6, 7, 8: Ko naredite krog, se zaporedje zamenja zaradi neparnega števila stebel (13). Steblo, ki je v prvem krogu nad trakcem, je v drugem krogu skrit pod trakcem in tako vse do konca, kot je prikazano na fotografiji 8.
9: Ko s pletenjem objamete celotno dolžino cvetov, trak s katerim ste pletli ovijte še enkrat okoli vseh stebelc in ga zvežite s krajšim, ki ste ga na začetku skrili med cvetove. Izvlečete še leseno paličico.
10: Poljubno okrasite zaključek, s pentljo, vozličkom… pod mašnico pustite poljubno dolžino stebel (8 do 10 cm) in jih odrežite tako, da so poravnana. Vaša okrasna, naravna dišava je pripravljena.
Ker je pušeljc tudi lep okras ga lahko postavite na vidno mesto, in ne samo v temen kot omare, kamor ponavadi dajemo dišave. Jaz sem jih naredila več, enega za v avto, nekaj za v omaro za čevlje in omaro z oblekami, dva pa imam na nočni omarici in nad posteljo.
Če imate sivke na pretek pa lahko naredite tudi sivkin venček. Zanj potrebujete tanek kovinski ali plastičen obroč in vrvico, s katero vežete sivkine šopke okoli obroča. Zelo lep in dišeč okras za na steno, mizo ali vrata, izgleda pa takole:
Če le imate možnost si doma nasadite kak grm sivke, raste tudi na zelo skromnih tleh in ni zahtevna. Da se boste lažje odločili za izdelavo pušeljca sem za vas zbrala še nekaj dejstev o sivki:
– Že stoletja velja za naravnega odganjalca glavobolov.
– Njen vonj ima pomirjevalne učinke.
– Že Rimljani so jo uporabljali za kopeli in za nego las, vstavljali pa so jo tudi v posteljnino, zaradi njenih razkuževalnih in antiseptičnih lastnosti.
– Če imate vrt, bo sivka pomagala privabiti čebele in metulje.
– Iz se iz nje pridelujejo eterična olja, dobro pa se obnese tudi kot začimba za kuhanje mesa in peko sladic.
– Pomaga tudi pri odganjanju komarjev.
– Sivka dobro prenaša sušo in uspeva ob visokih temperaturah. Cveti poleti, julija in avgusta.
– Pomaga pri nespečnosti.